Radit chci jen proto, aby snoubenci předešli možnému zklamaní. Kdo si myslí, že si v dnešní době najde vše na internetu, tak se mýlí. S nečekanými průšvihy se nikdo nechlubí a reparát složit nejde.
Upřímně fandím všem, co se berou jen jednou v životě. Proto jsem se rozhodl popsat nejen nezdary, ale i zajímavé svatební zkušenosti. Ale znáte to, sto lidí = sto názorů. Proto ponechám jen na Vás, jestli si některé přisvojíte. Vždy bude platit, že „Kdo je připraven, není zaskočen“.
Každý rok bavím lidi na více než 40. svatbách a pozorně vnímám tradice i módní trendy ve všech činnostech svatebního dne. Rozhodl jsem se je postupně zmapovat. Pokud se po čase vrátíte na moje stránky, najdete zde nové postřehy. Současně odmítám nekonečnou polemiku na facebooku, jelikož na prvním místě je vždy komunikace se zájemci o moje služby.
Váš svatební DJ Pavel
Mé svatební rady
Věčné dilema - Platit, nebo nepaltit alkohol na svatební hostině?Muži přijímají při svatbě příjmení své ženy. Proč to dělají?Nejčastější chyby, kterých se ženy dopouštějí po zásnubáchSvatební novinyVyužít služeb profesionální svatební agentky?Svatební přípravyVýběr místa a uspořádání prostorSeznam svatebních hostůŽivou kapelu nebo DJ? (věčné dilema)Malá svatbaKrájení svatebního dortuSvatebčané netančí. Co s tím?Co už nefrčíSvatební rautFotokoutekSvatební cestaLuxusní svatební menuČeši na svatbách nešetří, klidně se i zadluží
Věčné dilema - Platit, nebo nepaltit alkohol na svatební hostině?
Když přijde na řešení hostiny, z pohledu financí to není zcela zanedbatelná částka, právě naopak. Servírované menu, raut, zákusky, svatební koláčky, svatební dort a především pití. V rámci nealkoholických nápojů není co řešit, jenomže problém nastává v otázce těch alkoholických. Zaplatit hostům vše, co vypijí, nebo se přiklonit k úspornějšímu rozhodnutí? V následujících řádcích se vám pokusíme udělat jasno.
„Vzhledem k tomu, že můj tatínek i ten Davidův si rádi vypijí a neznají míru, tak jsme na svatbě podávali pouze pivo a víno. Nejenom pro klid v duši, ale také z důvodu financí. Jsme rádi, že jsme našetřili na všechny nutné výdaje. Tvrdý alkohol v restauraci pro šedesát svatebčanů jsme si zkrátka nemohli a po pravdě ani nechtěli dovolit,“ přiznává zcela na rovinu Magdaléna (33) z Plzně.
„Když už svatba, tak pochopitelně s plnou parádou. Vdávám se jednou za život (doufám) a tak je mým přáním, aby si hosté na účet novomanželů poručili, co hrdlo ráčí. Naše svatba byla velkolepá, nemluvě o líbánkách. Vše jsem plánovala několik měsíců dopředu. Hosté jedli a pili k plné spokojenosti a já vám řeknu jedno. Tak jako tak se nám svatba ve výsledku celá zaplatila, což jsem ani nedoufala. Nicméně mám z naší veselky skvělý pocit, když vím, že naši hosté nebyli v ničem limitovaní,“ svěřuje se Adéla (28) z Klatov.
Tvrdý alkohol je na českých svatbách poměrně rozšířený, přece jen panák domácí slivovice od tatínka nebo strýčka nesmí chybět. Napříč světem ale platí i jiné zvyklosti. Pořádají se také svatby zcela nealkoholické. Jaké jsou tedy možnosti, jak alkohol na svatbě řešit?
ANO
Více než polovina českých nevěst nemá problém s úhradou alkoholických nápojů včetně tvrdého alkoholu. Tento fakt může přispět k tomu, že svatebčané posilnění o několik panáků budou v mnohem veselejším rozpoložení. S čímž vzrůstá riziko, že se někteří picnou víc, než měli v plánu, a větší či menší ostuda může být na světě. Samozřejmě musíte počítat s vyšším rozpočtem
NE
Je to jen vaše svatba a tedy pochopitelně záleží jen na vás dvou, jaká pravidla si nastavíte. Pokud úhradu alkoholu na vaší svatbě zatrhnete, rozhodně o tom hosty včas informujte. Ideální je, když tuto informaci sdělí někdo z personálu daného podniku hned po usazení. Na tuto situaci dále mohou upozornit meníčka na slavnostní tabuli nebo cedulka u baru s všeříkajícím poselstvím.
Vlastní alkohol
V případě, že se vaše svatba koná v tělocvičně nebo někde mimo gastronomické zařízení, máte tu výhodu, že si můžete přinést vlastní alkohol, aniž byste byli nuceni platit korkovné. S jakými alkoholickými láhvemi tedy počítat? Na přivítanou je to již tradiční panák ovocné pálenky, nejčastěji slivovice nebo meruňkovice. Přípitek, rozlévané víno ve džbáncích, čepované pivo. Dále whisky, koňak, tmavý rum z tropických oblastí (Karibik, Mauricius, Střední Amerika), bílé rumy jsou vhodnější na míchané koktejly, případně vodka atd.
Pořádáte hostinu v restauraci, ale rádi byste si přinesli vlastní alkohol? Neváhejte se na tuto informaci zeptat provozního, se kterým celou akci domlouváte. A to hned na začátku, ať předejdete nepříjemné situaci.
Jen do určité výše
Stále více českých párů jde na placení alkoholických nápojů od lesa stanovením finančního limitu. Jakmile objednávky hostů na baru převýší vámi jasně stanovenou částku, obsluha obeznámí hosty, že si každý platí útratu sám za sebe a je vymalováno. Vy se díky tomuto řešení necítíte jako strýček skrblík a zároveň máte jistotu, že vás z účtu za alkohol neraní mrtvice.
Jen určitý druh alkoholu
Na svatbách se v současné době lze setkat také s placením nealkoholických nápojů, piva a vína spolu s úhradou dvou míchaných alkoholických drinků. Jaké zvolit? Třeba ty, které máte s vašim drahým nejraději.
Zdroj: https://www.mgmagazine.cz/dorty-jidlo/svatebni-hostina-a-vecne-dilema-platit-nebo-neplatit-alkohol.html
Muži přijímají při svatbě příjmení své ženy. Proč to dělají?
Svatba je důležitou událostí pro každého. Jenže pro někoho ještě víc! Někteří muži se na ni těší z důvodů, které byste nečekali. Mění si totiž příjmení! Co je k tomu vede a kolik jich je?
„Žádný správný chlap si nenechá vzít identitu,“ zaznělo od vedlejšího stolu. Tam seděli tři muži horlivě rozebírající svého nepřítomného kamaráda. „Jak mu teď mám říkat? Bude trvat roky, než si zvyknu,“ pronesl jeden z nich. Všechny evidentně vykolejilo porušení genderových rolí. Muž si přece nebere příjmení novomanželky. Tak se to nedělá! Vážně? Ne tak docela.
Stejná práva pro všechny?
Tak třeba slavný Brouk John Lennon po sňatku s Yoko Ono v roce 1969 převzal její příjmení. Celé jméno britské legendy tak oficiálně znělo John Winston Ono Lennon. A člověk nemusí být star, aby něco takového udělal...
„Když jsme vybírali křestní jméno pro syna, psali jsme si tehdy ještě s přítelkyní návrhy na kus papíru. Oba jsme se shodli, že moje příjmení se ani k jednomu našemu nápadu nehodí. Navíc je vulgární,“ vypráví Lukáš Lízal, který se nyní jmenuje Konečný.
Muž je pořád muž, ale…
„Jelikož vím, co jsem si prožil na základní i střední škole, nechtěl jsem, aby se i mému synovi posmívali. Přijal jsem tak příjmení manželky, čímž jsem syna do budoucna ušetřil nevhodných poznámek. A sebe vlastně taky,“ dodává Lukáš, který je u nás v Čechách jeden z mála, který po svatbě měnil „občanku“ i kvůli změně jména.
Na prstech jedné ruky
„Na základě své dvanáctileté zkušenosti v úřadě mohu říci, že se jedná asi o dva až tři muže ročně,“ uvádí matrikářka Lucie Silovská z Úřadu městské části Praha 1, což je jeden z úřadů, před kterým je podle Českého statistického úřadu uzavíráno nejvíce svateb. (Za minulý rok přesně 2284.) Právě ona potvrzuje již zmíněný motiv.
„Pánové si berou příjmení svých partnerek v případě, kdy to jejich vlastní není vyhovující,“ dodává. Ji doplňuje i matrikářka Libuše Kaločajová z Magistrátu města České Budějovice, která módu vidí trochu v něčem jiném.
Jméno není espézetka
„U nás je uzavřeno 350–400 sňatků ročně, přičemž situace, kdy partner chce užívat po svatbě příjmení svojí manželky, je taktéž výjimečná,“ nastiňuje matrikářka s tím, že mužů, jež se tahle rozhodnou, je maximálně pět za rok.
„Nicméně častěji se teď stává, že když muži vlastní příjmení nevyhovuje, změní si ho za nějaké vhodné již před svatbou. Novomanželka pak toto nové příjmení v den sňatku přijme,“ popisuje Libuše Kaločajová s myšlenkou, že když se ohlédne o dvacet let zpátky, tak něco podobného u nás dřív nebylo myslitelné.
„Ale teď je jiná doba. Ženy vynechávají -ová nebo si nechávají příjmení dvě. Ten trend se trochu mění v obecném měřítku,“ krčí rameny. Je to tak v pořádku?
Identita, rod i důstojnost. Trpí?
Psychologové potvrzují, že ať už si jeden vezme příjmení toho druhého nebo obráceně, a oběma to vyhovuje, není co řešit. Nicméně stále je třeba počítat s tím, že mnoho lidí situaci ohledně „vzdání se“ mužské identity považuje za degradující.
„Já se z Kopala stal Bartoněm proto, že mě vlastní otec v mládí zneužíval a já nechtěl jeho příjmení dál používat. Proto pro mě svatba byla příležitost, jak se od těch negativních vzpomínek aspoň trochu odpoutat. A co je na tom?“ ptá se Milan, který druhým dechem přiznává, že zbytek jeho rodiny pochopení neměl.
„Matka ani bratr se se mnou kvůli tomu již přes pět let nebaví. Prý jsem zradil celou naši rodinu,“ vysvětluje.
Ale přece jen, žena nebo muž, každý se rozhoduje podle svého vědomí a svědomí. Proč by ho jiný měl v tomto směru soudit?
A jak se na muže, který přijme příjmení svojí ženy, díváte vy?
Zdroj: http://www.prozeny.cz/magazin/sex-a-vztahy/laska-a-vztahy/43700-muzi-prijimaji-pri-svatbe-prijmeni-sve-zeny-proc-to-delaji
Nejčastější chyby, kterých se ženy dopouštějí po zásnubách
I když zásnuby v současné době již nepředstavují tak vážný okamžik, jako tomu bývalo v minulosti, žádost o ruku je přesto významným momentem v životě obou partnerů. Nejeden pár teprve v té chvíli začíná vážně plánovat společnou budoucnost. S tím jsou ale někdy spojena i četná negativa, která mohou vyhlídky na společný život zhatit.
Zásnubní prsten na ruce je pro mnohé ženy doslova hnacím motorem k tomu začít co nejdříve spřádat plány a přemýšlet, jak by měl svatební den a následný manželský život vypadat. Do plánování se samozřejmě zapojují ve velkém i muži, jen jejich představy nejsou tak objemné jako ty ženské.
I když mužské plány mnohdy ženy považují za nedostatečné, pánové nejspíš dobře vědí, proč se drží při zemi. Čím větší a ´růžovější´ představy totiž ženy mívají, o to více jim hrozí, že se ne všechny splní. A že vztah, který vypadal před svatbou či chvíli po svatbě jako ideální, už najednou takový není.
Přehled nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí právě čerstvě zasnoubené ženy pod vlivem emocí, přinesl server DailyTelegraph.
Příliš plánování, příliš brzy
Zásnubní prsten podle odborníků opravdu na řadu žen působí doslova magicky. Najednou je pro mnohé z nich nejdůležitější projít veškeré svatební časopisy, navštívit všechny obchody a vyzkoušet ty nejlepší šaty atd. Jak odborníci na svatby přiznávají, řada žen je schopna začít kupovat nebo vybírat šaty jen pár dní po zásnubách.
V souvislosti s tím ale rovněž nabádají, že vše je třeba brát s rozmyslem, a nic neuspěchat. Nikde není psáno, že se musí během jednoho týdne vybrat datum, zařídit hostina, koupit šaty a ještě obstarat výslužka pro svatebčany.
Aby se budoucí novomanželé vyhnuli přemíře stresu, je dobré rozložit plánování do jednotlivých etap, na období zhruba tři až čtyři měsíce.
Nezapomeňte to říct rodině
V návalu euforie jsou mnohé ženy natolik ´rozhozené´, že o této velké události jaksi zapomenou říci nejbližším členům rodiny. Rodiče by se to měli určitě dozvědět od dcery, ne aby jim to mezi řečí sdělila sousedka při společném nákupu. I taková věc se totiž může stát semenem sváru, v lepším případě jen nepříjemnou výčitkou, která se může ještě dlouho po svatbě ze strany rodiny vracet.
Koho pozvat
O tom, koho na svatbu pozvat, si rozhoduje každý pár sám podle chuti i možností. Pozor ale na to, aby se z malé svatby nakonec nestala sešlost lidí, o kterých nikdo neví, že je pozval. Nejlepší je proto si sestavit v klidu přehled, který může kromě rodiny zahrnovat i další důležité osoby v životě snoubenců.
Pomoc? Zařídím si všechno sama
Nejedna budoucí nevěsta má dojem, že jen ona ví, jak by měl její svatební den vypadat. Nechat si radit od odborníků, případně od rodičů či přátel, je pro ni zbytečná ztráta času. O partnerově názoru nemluvě. Jenže právě malé rady mohou být ty, které pomohou prožít svatební den v klidu a pohodě bez stresu.
Výběr družiček
Družičky jsou jedny z mála, které na svatbě nesmí chybět. I proto je jejich výběr důležitý a měl by se zvážit. S tím pak souvisí i jejich ´povinnosti´. I když se své role zhostí, neznamená, že budou muset mlčky plnit veškeré výstřelky, které si nevěsta vymyslí. Vše by tak mělo být o kompromisu a dohodě.
Rozpočet
Svatba je o lásce, potvrzení vzájemného slibu, ale také o penězích. Chtě nechtě totiž i malý obřad jen s hrstkou nejbližších něco stojí. Čím více se nechá nevěsta unést, o to více pak může částka narůstat.
Proto je dobré si s partnerem stanovit celkovou sumu, kterou jsou ochotni do svatby vložit. Už to je totiž velká prevence zklamání z toho, že svatba nebude vypadat ideálně.
Manipulace ze strany rodiny
Svatby se účastní užší nebo širší rodina a přátelé, ale stále je to den, který se hlavně týká dvou lidí. Na to by měli myslet všichni zúčastnění.
Jak rodina, která by neměla budoucím manželům všechno organizovat, pokud o to nestojí, i snoubenci, kteří nemusí nutně souhlasit se vším, co si příbuzní vymyslí.
Zdroj: http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/396333-nejcastejsi-chyby-kterych-se-zeny-dopousteji-po-zasnubach.html
Svatební noviny
Velmi populární, moderní a vyhledávané se staly teprve v posledních letech. Jedná se o tiskovinu vydanou u příležitosti svatebního dne. Najdete v nich zajímavé čtení, obrázky a fotografie. Svatební hosté se v nich dále dočtou řadu zajímavostí ze života snoubenců, z jejich historie a je zde podrobně popsán program.
Obsahem nejčastěji bývá:
- Časový program svatebního dne
- Předpověď počasí
- Svatební menu
- Horoskop
- Křížovka a sudoku
- Výhody manželského života
- Hry pro dlouhou chvíli
- Pravidla společenského chování
- Svatební tradice
- Seznam cen ve svatební tombole
- Nápojový lístek
- Svatební zvyky
- Co říkají hvězdy
- Cenné rady novomanželům
- Interview se snoubenci
- Právnická poradna
- Vtipné okénko
- Svatby podle let soužití
- Pranostiky na měsíc a den
- Rady jak vyzrát na kocovinu
Závěrem:
V době počítačů si můžete noviny vyrobit sami. Na internetu najdete řadu šablon, které pouze napasujete na sebe. Druhá možnost je, že si výrobu zadáte u odborníků. Zde je potřeba vyplnit dotazník a zaslat fotografie. Doporučený počet kusů je pro všechny páry a dospělé jedince (cca pro polovinu svatebních hostů). Nejžádanější formát je A4, tisk bývá jednostranný nebo oboustranný. Nejvyšší kvalita je v barvě na křídovém papíře, střední jen s barevnou přední stranou a nejnižší pouze v černobílém provedení. Velmi vynikne, když je svážete barevnou stužkou. Formu volte jednoduchou, humornou a hlavně dobře čitelnou. Cena se pohybuje v závislosti na kvalitě a obsahu od 1.000 do 2.500,-Kč.
Hezké počtení přeje - Váš svatební DJ
Využít služeb profesionální svatební agentky?
Pokud plánujete nízkorozpočtovou svatbu, kdy po obřadu a svatebním obědě jdete grilovat na zahradu, služby svatební agentky (koordinátorky) zřejmě nebudete poptávat.
Naopak, pokud si ale chcete svůj velký den opravdu vychutnat, pak je volba někoho, kdo už má s přípravou svateb bohaté zkušenosti, to nejlepší řešení.
Spousta českých nevěst/snoubenců připravuje svatbu svépomocí, aniž si dokáže představit, co námahy příprava akce takového rozsahu stojí, aby bylo vše přesně podle jejich představ. Často se pak stává, že jste rozčarovaní, unavení a pokud se něco opravdu nevydaří, tak nezřídka i zklamaní.
Obdobnou roli, jakou plní svatební agentka, nebo její spolupracovníci, často zastávají kamarádi nebo přímo svědci. Ti však mají vlastní povinnosti, a ačkoli se vám ve svatební den většinou věnují na 150%, přípravy mnohdy podcení, i navzdory tomu, že se snaží vydat ze sebe to nejlepší. Nemají totiž potřebné zkušenosti.
Organizace svatby totiž nezřídka zabere i půl roku (i když šikovný svatební koordinátor dokáže zvládnout připravit váš velký den i během několika dní) a málokdo může nebo chce věnovat takové množství času přípravě „cizí“ akce.
Na druhou stranu také - právě tito lidé by vám měli být nejbližší, proto jste je také pozvali na vaši svatbu. Opravdu chcete, aby se právě oni po celý den věnovali jen vám a vašim hostům a nemohli tak s vámi tyto okamžiky naplno sdílet?
Zkušená svatební agentka, která má za sebou už nespočet svateb může pomoci citelně snížit náklady na svatbu. Ví přesně co a v jakém množství objednat, tak aby nic nechybělo, zbytečně nezůstalo a na nic se nezapomnělo. Využívá množstevních slev u dodavatelských firem a spolupracuje s profesionálním týmem na poli služeb: catering, cukrář, fotograf, kameraman, kapela, DJ, kadeřník, vizážista, zlatník, grafické studio, ubytování, doprava, květinářství, doprovodný program, nevšední zážitky atd. Investice do svatební agentky se Vám tak může vrátit třeba i několikrát! Proto doporučuji využít těchto služeb.
P.S.: Pro zájemce o koordinaci je první konzultace zcela zdarma (trvá cca hodinu a jde o vzájemné seznámení se, představení služeb, Vašich představ, požadavků, nároků a přání), případně další schůzky jsou už pak zahrnuty v ceně služeb za koordinaci svatebního dne.
Svatební přípravy
Říká se, že svatba by se měla konat do roka a do dne od zasnoubení, nejdříve však za šest měsíců. Dává to smysl, protože získáte dostatek času na zorganizování svatby. V první fázi si zamluvíte termín na matrice a v restauračním nebo jiném zařízení, kde se bude svatba konat. Pozor - řada exponovaných míst je zadaná i rok dopředu. Vše ostatní počká a věřte, že věci na sebe začnou postupně navazovat.
Rady k nezaplacení:
- Pokud máte zajištěné místo i obřad začněte s intenzivní přípravu dva měsíce před termínem. Postupně se usadí všechny nápady a nerozhodujete se pod tlakem.
- Svatebním hostům doručte oznámení s pozvánkou nejpozději šest týdnů před svatbou.
- Vytvořte si psaný bodový scénář s harmonogramem úkolů (na paměť nespoléhejte). Splněné úkoly postupně odškrtávejte.
- Delegujte část úkolů na rodinu a přátele (ať se z toho nezblázníte).
- Nepřidávejte si zbytečné starosti tím, že vše musí být tip-top. Vyumělkovaná svatba může působit nepřirozeně. Navíc vás to bude vysilovat. Není výjimkou, že některé nevěsty řadu doslova nepodstatných maličkostí opláčou. Důležité je, aby se na svatbě všichni cítili dobře.
- Vytvořte si časový harmonogram svatebního dne. Řaďte za sebe všechny povinnosti: návštěva kadeřníka, vyzvednutí kytic a květin, výzdoba aut, kdo s kým jede, nezapomeňte doklady, peníze, prstýnky, deštníky, mobil, navigaci, fotoaparát, kameru a osobní věci - pokud budete na hotelu atd. atd.
- Svatebčané by měli dorazit na místo obřadu asi 45 minut před začátkem
- Občerstvení před obřadem (pokud není v kostele) je samozřejmostí. Někteří hosté jsou na cestě několik hodin a do oběda je daleko. Hodí se malé bagetky, chlebíčky, cukroví, voda, šampaňské aj. Určete někoho, kdo bude jídlo a pití nabízet a svatebčany obsluhovat.
Závěrem:
Hlavně zůstaňte nad věcí! V den svatby, až do obřadu, držujte časový plán. Pak už nějaká čtvrthodinka nehraje roli. Pokud nevyužijete služeb svatebního koordinátora, musíte organizací pověřit styčného důstojníka z řad kamarádů nebo rodiny, aby vás ostatní neotravovali s každou prkotinou. Ale o tom si povíme v jiné rubrice.
S úsměvem radí - Váš svatební DJ
Výběr místa a uspořádání prostor
Toto je nejdůležitější věc na celé svatbě. Nikdo si na začátku nepřipustí, že by zde mohl chybovat. Bohužel opak je pravdou - každá čtvrtá svatba vykazuje vážné nedostatky. Srovnal bych to s jízdou pětimístným autem, ve kterém vezete osm osob na vzdálenost 100km. Asi už tušíte, kam směřuji. K pohodlí a servisu služeb. Často bývá na vině majitel restauračního zařízení, který tvrdí, že to tak mají zažité, nebo že to nějak udělá. Na tuto nabídku nesmíte přistoupit, protože pak už děláte jen kompromisy.
I zde mám několik základních rad:
- Vždy vybírejte pro své hosty prostory dostatečně velké a pohodlné. Raději o něco větší než menší. Do místnosti (sálu, KD, penzionu, vinného sklepa…) se musí vejít svatební tabule, hudba, taneční parket a většinou i raut.
- Svatební tabuli stavíme ve tvaru - T,U nebo E. Je to dané počtem svatebčanů. Čelo tabule musí být umístěno tak, aby ženich s nevěstou a s rodiči viděli na celé dění. Průchod kolem židlí musí být volný. Za čelem tabule by neměl být východ ze sálu. Na obrácené straně musí být taneční parket a hudba. Raut umístíme vedle tanečního parketu. Je-li pro raut vybráno jiné místo (přísálí, salonek nebo přilehlá místnost), je to jen dobře.
- Je nepřípustné svatební hosty rozdělit do dvou místností. Menší skupina bez hlavních aktérů je po celou dobu mimo dění.
- Čelo tabule nemůže být pod pódiem, na kterém je hudba a taneční parket na opačné straně sálu. Sedící hosté určitě uvítají decentní hudební kulisu, naopak tanečníci požadují produkci hlasitější.
- Hudba nemůže být v jiné místnosti (ve vestibulu, na chodbě s výklenkem, v baru atd. Veškerá koordinace je ztracená. Nelze svatbu moderovat, nikdo neví, že začíná nebo končí taneční série. Svatebčané jsou po celou dobu naprosto dezorientovaní.
- Vybrané zařízení by mělo mít i dostatečný počet parkovacích míst pro auta. Hosté se do svých vozů vrací i několikrát za den pro dárky, oblečení a jiné propriety.
- Rovněž doporučuji zvolit objekt s ubytovací kapacitou. Řada svatebčanů to určitě ocení. Můžou se po cestě osprchovat, odpočinout si a vyměnit cestovní oděv za sváteční. Současně nemusíte řešit jejich noční odvoz na hotel nebo penzion.
Závěrem:
V každém regionu jsou zavedená zařízení pro konání svateb, které splňují výše popsané nároky. Pokud si nejste jisti, nechte si poradit. Dobré reference dodají kamarádi, známí, svatebním salóny, svatební koordinátoři, matriky, infocentra atd.
Pokud budu vědět, dobře poradím i já - Váš svatební DJ
Seznam svatebních hostů
Na první pohled vypadá tento úkol jednoduše, ale věřte, že se u něj docela zapotíte. Na schůzkách často slýchávám, že se nad seznamem pohádají nejen snoubenci, ale i celá rodina. Vše by mělo vycházet z představy, jak velkou svatbu chcete a jaké máte finanční možnosti. Rovněž je důležité, jestli si svatbu hradíte sami, nebo ji spolufinancují např. rodiče. Plánování jde ruku v ruce s termínem svatby a prostorami, ve kterých se uskuteční. Z pohledu zkušeného harcovníka doporučuji dodržovat tyto zásady:
- Na papír napište jména hostů, tak jak Vás napadnou (postupně ho doplňujte a redukujte)
- Položte si otázku, jestli pozvat jen dospělé osoby, nebo i jejich děti
- Když pozvete i děti, zajistěte pro ně profesionální hlídání a zábavu (dospělí si svatbu více užijí)
- Mimo rodiny proberte seznam blízkých kamarádů, spolupracovníků a lidí se kterými trávíte volný čas
- Pokud jste byli v nedávné době na svatbě svým přátelům, bývá dobrým zvykem jim to oplatit
- Stanovte si rozpočet na jednoho hosta (jídlo, nápoje a služby)
- Pokud Vám svatbu někdo spolufinancuje, měl by se seznamem hostů rovněž souhlasit
- Soupisku přizpůsobte kapacitním možnostem daného místa
- Mějte na paměti, že všichni hosté musí mít místo u stolu (nikdo nemůže stát)
- Důležité je nezapomenout na dostatečný prostor pro hudbu a tanec
- Rovněž si ujasněte, koho pozvat na obřad + oběd a které hosty až na večer
- Důležitý je i den konání svatby - vesničani zásadně v sobotu (pocházím z vesnice a vím o čem mluvím). Ve městě je přípustný i jiný den než sobota
- Pozvánky doručte včas (klidně i dva, nebo tři měsíce předem) a chtějte příslib závazné účasti
- K zahození není ani malý seznam náhradníků, téměř vždy se někdo omluví
- U malé svatby může být např. výpadek čtyř hostů velmi citelný
Závěrem popřeji dobrou volbu a hlavně žádné zbytečné spory. Vše řešte s nadhledem, případně kompromisem. Pokud se Vám bude zdát, že to rodiče s počty přehání, nastavte jim limit.
Ale hlavně mějte na paměti, že je to Váš velký den a jaké hosty si pozvete, taková bude i zábava. Pokud máte v rodině konfliktní typy (opilce, žárlivce, rváče atd.), nechte je raději doma. Téměř vždy celou svatbu po…
Dobrou volbu a pevné nervy přeje - Váš svatební DJ Pavel
Živou kapelu nebo DJ? (věčné dilema)
Toto téma často popisují na svých stránkách i jiní kolegové. Spolu se na to podíváme z jiného pohledu. Od svatebních agentů, ze svatebních salónů, půjčoven šatů i od restauratérů vyznívají čísla neúprosně: Z deseti svateb hraje kapela na dvou. A protože zvučím i kapely, udělal jsem si jasný obrázek o přístupu většiny hudebníků k produkcím:
- Všichni pouští hudební podklady (orchestrálky) z kláves, takže se bavíme o živém zpěvu + nějaké přihrávce
- Zavedené regionální kapely hrají pátky i soboty
- Muzikanti celou neděli prospí, jelikož je zákonitě dožene únava
- Až na výjimky všichni chodí do práce, protože je hraní neuživí
- V týdnu dohání to, co by dělali o víkendu, proto nemají čas nacvičovat nové věci a repertoár rychle stárne
- Před „plesovkou“ spíchnou 3 nové věci (aby se neřeklo) a jede se dál
- Se šedesáti nacvičenými skladbami vystačí 6 hodin a pokud svatba trvá déle pro „velký úspěch“ písničky opakují
- Pokud repertoár svatebčanům nesedne, je po náladě
Proto pečlivě zvažte, jakou produkci zvolit. Jste-li z hudební rodiny, DJ většinou neoceníte, i kdyby se rozkrájel. Pokud jste nerozhodní, vsaďte na jistotu. Nikoli "lepší karaoke" duo varhaník+zpvěvačka, ale na pořádný svatební mejdan s "dýdžejem", který uspokojí všechny věkové generace včetně té nejmladší s nabídkou nejnovějších hitů. Před každou svatbou by Vám měl svatební DJ nabídnout schůzku, kde si vyžádá seznam oblíbených skladeb a interpretů. Není výjimkou, že bývá delší a příprava, včetně melodií k obřadu, zabere hodně času. Výsledek je pak vždy k naprosté spokojenosti svatebčanů.
PS: Na loňských letních svatbách nemít: Alvaro Soler - Sofia, Justin Timberlake - Can´t Stop The Feeling! nebo Luis Fonsi - Despacito.., tak nemělo cenu vůbec vyjíždět!
Dobrou zábavu Vám přeje svatební DJ Pavel
Malá svatba
S malou svatbou je to jako s malým autem. Skoro všichni by chtěli minimálně střední třídu, nebo neraději velké prostorné SUV, ale jaksi na něj není. K volbě mít malou svatbu mohou být ale i jiné důvody, než jen finance a to například:
Máte malou rodinu
- Polovina rodiny nejde, jelikož se svatbou nesouhlasí
- Velkou svatbu jste měli v zahraničí a malou děláte pro rodinu a známé zde v ČR
- Je to Vaše druhá svatba
- Lepší malá, než žádná
Jestli máte větší rodinu, širší okruh kamarádů a přesto se rozhodli ušetřit, nic tím nezískáte. Základní režii (kytici, šaty, prstýnky, obřad, oznámení atd.) musíte uhradit vždy a čím více hostů pozvete, tím více ve sponzorských darech dostanete. Nedávno jsem na svatbě mluvil s jednou servírkou a ta mi řekla: „Měla jsem svatbu pro 60 lidí, od všech jsme chtěli peníze, poctivě jsem si vedla evidenci a ve finále nám ještě 2.000 zbyly“. Dnes Vám dá každý host 1.000,-Kč na hlavu, bližší rodina klidně 2,3 nebo 5 tisíc. Takže pokud si to celé od A do Z nefinancujete sami, je obava z velké svatby naprosto zbytečná.
Úskalí malé svatby do 30 hostů:
Mimo půjčovnu šatů a zlatníka se všichni dodavatelé shodnou, že snoubenci mají vysoké nároky (ale až na výjimky) za málo peněz. Největší dilema řeší restaurační zařízení v případě, že chcete mít uzavřenou společnost. Vaše útrata nedosáhne běžné denní tržby a i když máte pro oslavu vyhrazený salonek, potkávají se v prostorách svatebčané s běžnými hosty. Věřte, že je to velmi nepříjemné. Proto je výběr místa zcela zásadní.
A jak to vidím z pohledu zábavy? S vysokým počtem odehraných svateb už nemám strach, ale obavu, jak se budou svatebčané bavit. Téměř vždy je v sestavě několik dětí, pár puberťáků, 3-4 páry ve věku snoubenců, několik čtyřicátníků, rodiče nevěsty a ženicha a babička s dědou. To je bratru 5 generací a každý má rád jinou hudbu. Vždy velmi pečlivě vybírám song za songem a snažím se postupně vytvořit co nejlepší náladu. Rovněž musím mít naprosto jasno, na čem a na kom zábavu postavím. Méně zkušení DJ´s si s hudbou napříč generacemi naprosto neví rady. Hosté se pak začnou po osmé večer postupně vytrácet a ve 23,00 není pro koho hrát. Představa něvěst, že o půlnoci se rozjede pravá nefalšovaná párty, vezme rychle za své. Často zústanou pouze rozpaky a zklamání.
Váš svatební DJ doporučuje – na malé svatbě volte vždy hudební kvalitu a zkušenost. Hosté si totiž s odstupem času pamatují jen, jak jim chutnalo jídlo a jestli se dobře bavili…
Nevěříte???…Věřte!!!
Krájení svatebního dortu
V posledních letech se stalo rituálem. Dortík se podává ke kávě, asi hodinku po svatebním obědě. Zakrojí ho novomanželé rukou společnou a nerozdílnou. Jeden klínek navzájem ochutnají a popřejí svatebčanům dobrou chuť. Další porcování a servírování přebírá obsluhující personál. Věřte, že se najde jen málo číšníků, kteří to uspokojivě zvládnou. Ukrojit 80 až 90 porcí není nic jednoduchého.
Proto několik rad:
- Doneseme stůl a umístíme ho tak, aby na něj všichni svatebčané dobře viděli
- Z lednice vytáhneme vychlazený dort a umístíme ho na připravený stůl
- Dort necháme vyfotit – na památku
- Dále připravíme dezertní talířky a lžičky (vidličky)
- Do kovové konvice nalejeme vřelou vodu a do ní ponoříme dva nože
- Odstraníme mašle, plastové sponky a ozdoby
- Krájíme vždy v hygienických rukavicích po jednotlivých patrech na tvrdé podložce
- Po ukrojení dvou klínů ponoříme nůž do konvice a bereme nůž č. 2
- Nože pravidelně střídáme, dokud nejsou vydány všechny porce
Určitě není ostudou, když se obsluhujícího personálu zeptáte na postup. Díky těmto radám budete teoreticky dobře připraveni a krájení se nestane groteskou. Na obsluhujícím personálu se poslední dobou často šetří. Na výpomoc se berou “mladí a nadějní“ brigádníci bez vyučení, s minimálními zkušenostmi a podle toho to pak vypadá.
PS: Absolutním vrcholem je upečení takového počtu malých dortíčků, kolik je svatebních hostů. Ty se srovnají na několikapatrový podnos a je hotovo. Vydávat pak může i ryzí amatér. Současně musím upozornit, že tato lákavá varianta, může přesahovat Váš finanční rozpočet.
Váš svatební DJ Vám přeje – Dobrou chuť.
Svatebčané netančí. Co s tím?
Možná si vůbec nepřipouštíte, že by to mohlo potkat Vaši svatbu, ale bohužel se jedná o jev stále častější. Věkem patřím mezi pamětníky, kteří se s potěšením baví tancem na společenských akcích. Jenže úplně jinak to vnímá dnešní mladá generace. Většina do tanečních nechodí, protože je to „opruz“. Často žijí single ve svém virtuálním světě a bez počítače a mobilu by se jim zhroutil svět. Když už vyrazí na "dýzu", tak nejdříve před půlnocí. DJ je rád, že se mu na parketu vlní už 4 slečny a dorostenci jsou vylepení na baru, kopou do sebe "Morgany", statečně kouří a čumí (čest výjimkám). Pokud si takový "materiál" pozvete na svatbu, tak čekejte vymetený taneční parket. Takže co s tím?
Rada se vždy najde:
- Svatebčané potřebují strávit oběd, seznámit s prostředím i mezi sebou, popovídat si a uzrát na taneček
- Načasujte správně příjezd hudby. Ideální je čtvrtá nebo pátá odpolední
- Pokud se novomanžele fotí, je dobré zahrát dětem, případně jinak zabavit svatebčany. Nudit se na svatbě je nepřípustné.
- Úvodní tanec novomanželů naštěstí nikdo neodmítá
- V prvních sériích je dobré zacílit "hitovky" na střední generaci. Je téměř jisté, že to rozjedou.
- Zvečera nechejte zahrát i prarodičům. Většinou se nezdrží dlouho a budou vědět, že jste na ně nezapomněli
- Ženich s nevěstou musí jít příkladem. Pokud jsou na parketu, je to výzva i pro ostatní
- Pověřený svatebčan (svědek, bratr, otec...) by měl pravidelně dohlížet na pitný režim
- Nechejte si zahrát skladby na přání
- Pokud nic z toho nezabírá, zbývá už jen poslední možnost Do všech svatebčanů povinně nalít panáka DRIVE PLUS a čekat......, až se to rozjede (poznámka: je hodně drahý).
PS: Rada zdarma = aktivní přístup! Srovnal bych to například s focením. Pokud nebudete spolupracovat s fotografem, pózovat a usmívat se, nikdy nemůžete mít hezké fotky. Všichni ví, že ženy rády tančí. Jsou to ony, které rozjedou každou zábavu a chlapi by se měli přemoci a na parket je doprovodit. Bez žen a dívek je nejen při tanci, ale i v životě nuda. Nevěříte? Věřte!
Váš svatební DJ Pavel
Co už nefrčí
Může se stát, že jste nebyli nikomu na svatbě řadu let, možná i desítky let. Časy se mění a s nimi i určité dříve populární zvyky a činnosti. Proto doporučuji vyvarovat se:
Obřadní síně
Většina svateb se koná od jara do podzimu. Snoubenci proto upřednostňují svatební obřady pod širým nebem. Pružně na to zareagovaly matriky městských úřadu i svatební salony a umí vám v dané lokalitě nabídnout zajímavá místa. Současně připraví veškeré zázemí venkovního obřadu. Obřadní síně jsou vyhledávány zejména v zimních měsících nebo jsou záložní variantou pro případnou nepřízeň počasí.
Čtení svatebních přání
Pokud přání dostanete, nečtěte je při svatební oslavě. Je to přežité, nudné se stále se opakujícími verši: Milujte se o sto šest, kluků mějte aspoň šest“ nebo „Buďte šťastni mladý párku, nezůstaňte bez kočárku. V něm ať křičí trojčata, Karlík a dvě děvčata“. Pokud najdete přání ve schránce a potřebujete se o tuto radost podělit, nechejte si to třeba k nedělnímu obědu.
Vybírání do střevíčku
Ukořistit nevěstě střevíček a pobíhat s ním po sále už taky vyšlo z módy. Tento zvyk výběru hotovosti má novou zábavnou formu - svatební tombolu. V sále je vyvěšen seznam lákavých cen a dvojice svatebčanů (koordinátorů) obejde hosty a prodá jim losy. Částka je dobrovolná - čím vyšší, tím více losů dostanete. Peníze se vhazují do zapečetěné ozdobné truhlice a výtěžek se předá novomanželů většinou na svatební cestu. Následné losování se bere jako součást programu a bývá velmi vtipné a zábavné.
Únos nevěsty
V dnešní době bohatě stačí, když se novomanželé po obědě jedou fotit. Bývají pryč i několik hodin a zábava bez nich skoro vždy vázne. Neumím si představit, že po návratu by znovu někdo odjel s nevěstou neznámo kam a druhá skupina v čele s ženichem je jela hledat. To už by taky po návratu nemuseli v sále najít žádné svatebčany a čekal by na ně pouze číšník s účtenkou.
A Váš svatební DJ balící aparaturu
Svatební raut
V posledních letech se stal součástí každé svatby. Bohužel se liší možnostmi a zkušenostmi zařízení ve kterém je připravován. Nemalou mírou se na něm podepisuje tvůrce, obsluhující personál a velké oči zadavatele. Pojďme se společně podívat na realitu:
Kategorie TOP.
Teplý i studený raut se zpravidla připravuje ve stejném zařízení, kde se odehrává svatební veselí. Je postupně připravován šéfkuchařem, který každou specialitu představí a pozve Vás k ochutnávce. Připravuje se asi třetina malých porcí k celkovému počtu svatebčanů. Ideální čas je začít tři hodiny po obědě cca v 17,00. Po hodině se nabízí další delikatesy až do 21,00. V této cenové kategorii nechybí podvečerní venkovní grilování. Pokud je spojené s ochutnávkou značkových vín, zážitek je nezapomenutelný!
Kategorie průměr.
To je raut, který nenadchne ani neurazí. Připravuje se v kuchyni hotelu nebo restaurace, kde svatba probíhá. Všechny jídla číšníci v určitou hodinu nanosí na připravené stoly a svatebčané se sami obslouží.
Kategorie podprůměr.
Raut se připravuje v jiném zařízení a doveze se na místo konání svatby. Sortiment je omezený, jídla bývají připravená v předstihu. Přeprava není zajištěná v chladícím voze a v horkých letních dnech je obava pokrmy konzumovat. Teplých jídel je minimum, nebo žádné. Studené obložené mísy bývají na alobalových tácech a podnosech. Vrcholem nevkusu jsou plastové talíře a příbory…
Jak velký raut nechat připravit?
Snaha každého restauratéra je na Vás co nejvíce vydělat. Z vlastní zkušenosti Vám můžu říci, že vždy minimálně polovina rautu zůstane. Vaše společnost se skládá z lidí různého věku a pohlaví. Po předkrmu, polévce, hlavním chodu, hromadách cukroví a koláčků + svatebním dortu polovina žen už nevečeří a dvě třetiny pánského osazenstva se spolehlivě opije. Senioři, malé děti a někteří svatebčané odjíždí dříve, tak kdo to vlastně sní? Odpověď zní - nikdo. V lepším případě jste na to připraveni a do krabiček uděláte malé výslužky. Druhá varianta je, že si to odvezete domů a od sousedů půjčíte lednici, jelikož do Vaší to všechno nevejde. Pak se tím ládujete celý týden, protože máte pocit, že je to škoda vyhodit. Třetí je, že to tam necháte. Výjimkou bývá podvečerní pozvání větší společnosti kamarádů a známých. Přes den drží protestní hladovku a večer s rautem spolehlivě zacvičí.
Na letošních svatbách jsem např. pozoroval, kolik se vydá gulášů z nejlepšího hovězího masa nebo pravé svíčkové. Ve společnosti šedesáti lidí jde jedna až dvě porce, někdy žádná! Pro ty co nevěří, to na další svatbě anonymně nafotím a přidám do galerie.
Ponaučení.
Vždy je to Vaše svatba a sami rozhodujete, jak velký „rautík“ a v jaké kategorii si jej objednáte. Méně bývá často více! Obava, že by měl někdo hlad je obchodní trik. Pokud jste v podniku, kde si Vás váží, rádi připraví pár porcí navíc a nebudou se vymlouvat, že kuchyň zavírá ve 21,00.
Dobrou chuť přeje Váš svatební DJ Pavel.
Fotokoutek
Co se za tímto názvem skrývá? Rozhodně nápaditá zábava, kterou zajistí svatební salon, koordinátor nebo profesionální fotograf. V prostorách vyčlení stůl a věšák, na kterém naleznete spoustu rekvizit. Nejčastěji:
- Přikrývky hlavy - klobouky, buřinky, rádiovky, zmijovky, tykadla, paruky, šátky, rohy, parohy…
- Obličejové doplňky - rtěnky, oční stíny, brýle, škrabošky, nosy, vousy, doutníky…
- Legrační oblečení - šály, svetry, košile, kalhoty,saka, kšandy, boty….
- Zrcadla, rámy obrazů….
- Deštníky, hole, čagany…
- Dětské hračky, legrační předměty, staré tiskoviny, obrazy…
Svatební hosté rychle pochopí smysl těchto propriet. Vymýšlí nejrůznější převleky, grimasy a pózy v kontrastu s nápaditým pozadím. Fotograf pohotově mačká spoušť a fotky po chvíli vytiskne a vystaví na nástěnce. Získáte tak netradiční a nečekané suvenýry ze svatebního veselí.
U profesionálů bývá fotokoutek součástí balíčku služeb. Tuto zábavu ale hravě zvládnete i sami. Často stačí prohledat dědovu vesnickou usedlost a máte nápadů na rozdávání. Šikovný fotograf amatér to sice nebude mít v top kvalitě, ale Vy mu to rádi odpustíte.
Prosím úsměv - vyletí ptáček.
Svatební cesta
Toto téma je pomyslná třešnička na dortu. Jet by chtěli skoro všichni, ale týká se to asi jen dvou párů z deseti. U Top svateb je to prestižní záležitost a samozřejmost. V mých očích ale vše záleží na finanční a taktické rozvaze. Plánovat je nutné již řadu měsíců dopředu a chce to určit si priority. Rovněž si musíme uvědomit, že svatba zabere dlouhé týdny příprav a trvá pouze jeden den. Naopak na svatební cestu můžete jet na několik dní nebo i týdnů. Zde si po náročném shonu užijete zasloužený odpočinek a budete mít konečně čas sami na sebe. Po letech se zde z nostalgie můžete opakovaně vracet a vzpomínat na krásný a bezstarostný život.
Moje rady zní:
- Rozdělte finanční rozpočet na celou svatbu na dvě položky. Například výlohy na svatbu 88% a na cestu 12%. Chybějící částku lze vybrat i na „veselce“ samotné, například do pokladničky formou svatební tomboly s jasným určením na svatební cestu novomanželů
- Pečlivě naplánujte dobu odjezdu po svatbě. Není dobré odjet ihned v neděli ráno. Obecně se doporučuje dát si po svatbě alespoň pár dní volna. Je třeba nechat doznít zážitky a organizačně dotáhnout do konce všechny činnosti (vrátit šaty, vybavení, vyplatit dodavatele služeb atd.)
- Rozhodněte se pro pobyt v tuzemsku nebo zahraničí a ujasněte si náplň - vysněné místo s odpočinkem u moře, poznávací zájezd, sportovní aktivity, pobyt v termálních lázních nebo wellness, případně na samotě u lesa…
- Předem si zjistěte vše o cílové destinaci. Pozor na tropická místa s vysokým rizikem monzunových dešťů v období českého léta. Zkušení pracovníci CK Vám jistě rádi poradí. Ideální jsou například místa v Indickém oceánu, které je možné navštívit prakticky po celý rok bez větších obtíží.
- Před cestou do exotických zemí nezapomeňte na očkování. U všech dalších na pojištění, vyřízení volna u svého zaměstnavatele a vízum (je-li nutné)
- Cenově dostupnější svatební cestu lze absolvovat do řady evropských zemí. Rovněž v ČR nebo na Slovensku najdete řadu neodolatelných míst
- V poslední době se do módy dostávají evropské města: Praha, Paříž, Řím, Benátky, Barcelona, Madrid, Londýn, Vídeň - na prodloužený víkend
- Pamatujte, že i malá svatební cesta je lepší než žádná. Budete na ní vzpomínat po celý život
Šťastnou cestu a hodně zážitků přeje svatební DJ
(který na žádné svatební cestě nebyl a dodnes toho s manželkou lituje)
Češi na svatbách nešetří, klidně se i zadluží
Češi za svatbu utrácí stále více peněz. Náklady za organizaci veselky bývají jedním z prvních velkých výdajů, se kterými se musí mladé páry vypořádat. Účet se standardně vyšplhá na desítky tisíc korun a výjimkou nejsou ani svatby, které překročí hranici sta tisíc. Mnozí mladí lidé si na svatbu neváhají půjčit i více než 50 tisíc korun.
Nejvíce novomanželů si řekne své „ano“ v letních měsících. V období mezi červnem a zářím se v Česku podle údajů Českého statistického úřadu každoročně koná přes 60 procent svateb.
Nejdražší svatby jsou v Praze
Svatba patří mezi nejdůležitější životní okamžiky, a proto lidé často nehledí na to, kolik je bude její příprava stát. Podle průzkumu, který uskutečnila GE Money Bank mezi lidmi, kteří měli svatbu v posledních dvou letech, nebo ji v nejbližší době plánují, jen malá část respondentů (11 procent) utratí za svatbu do 10 tisíc korun.
Polovinu lidí stojí svatba od 10 tisíc do 50 tisíc korun. Téměř třetina z dotázaných, utratila nebo utratí za svatbu od 50 tisíc do 100 tisíc korun a dalších dvanáct procent odpovědělo, že jejich svatba stála nebo bude stát více než 100 tisíc korun.
„Nejdražší svatby se konají v Praze, kde cena každé třetí svatby převyšuje 100 tisíc korun,“ uvedla Milada Franek, tisková mluvčí GE Money Bank.
Zadlužit se kvůli svatbě se mladí nebojí
Mladí lidé do 26 let se při pořádání svatby nemohou spolehnout na úspory, a tak volí možnost financování pomocí půjčky. Kvůli veselce podle svých představ by se neváhala zadlužit více než třetina mladých novomanželů a téměř polovina z nich by byla ochotna si půjčit částku převyšující 50 tisíc korun.
„Lidé dnes neváhají svoji svatbu dofinancovat pomocí bankovních produktů. Tento model je v zahraničí naprosto běžný a v současné době ho již můžeme pozorovat i u nás,“ doplnil Josef Libertin z GE Money Bank.
Na jídle se nešetří
Samozřejmostí jsou na svatbách velké hostiny. A pro tři ze čtyř dotázaných jsou také nejdražší položkou ve svatebním rozpočtu. Vysokou částku Češi investují i do svatebního dortu. Na jeho nákupu by šetřil pouze každý sedmý dotázaný.
Nedílnou součástí svatebního obřadu jsou prsteny, které necelých 15 procent dotázaných hodnotí jako druhou nejdražší část celého sňatku právě po hostině.
Další položky svatebního rozpočtu, které hodnotí respondenti jako nejdražší, jsou: svatební šaty (osm procent), zábava (tři procenta), ubytování (dvě procenta).
Svatební šaty si kupují hlavně starší nevěsty
V Čechách je běžné půjčování svatebních šatů pro nevěstu, a to pro více než polovinu z nich. Přesto se v současné době objevuje trend, že si nevěsty šaty kupují nebo nechávají ušít na míru, aby jim zůstaly na památku či aby je mohly využít v budoucnu při jiných příležitostech.
Tuto variantu zvolily dvě pětiny dotázaných, nejvíce ženy ve věku 45 a výše (63 procent). U ženichů je tomu ale jinak. Ti si téměř ve třech čtvrtinách případů šaty kupují, protože je mohou využít i pro další příležitosti.
Mladší páry svatbu na zámku, starší na radnici
Pro klasické uzavření sňatku na úřadě je téměř 60 procent respondentů starších 36 let, celkem by pak svatbu na úřadě preferovalo 38 procent dotazovaných.
Pro mladší ročníky, a to pro téměř 40 procent, je jasnou volbou atmosféra českých hradů a zámků. Každá pátá moravská svatba se koná v kostele, oproti Čechám je to dvojnásobný počet.
Více než deset procent dotázaných uvedlo jako místo svatby zahradu. Zájem je ale i o netradiční místa konání svatby. Například obřad na pláži by preferovalo pět procent Čechů. Podle agentury PragueWeddings.com je trendem posledních let právě svatba v zahraničí, kterou novomanželé spojují se svatební cestou.
Pojistit svatbu zatím v Česku není možné
I u sebelépe zorganizované akce se může cokoliv pokazit, což může mít za následek i zrušení celé akce. Ani v případě svateb to není výjimkou. Zatímco v zahraničí – například USA či Británii – je poměrně běžné pojistit se pro případ, že se něco zvrtne, případně je svatbu nutné posunout či zrušit. Pojišťovna pak hradí storno poplatky za objednané služby nebo náhlé pořizování služeb nových.
Snoubenci v Česku si ale musí vystačit s běžnými typy pojištění, jako je cestovní připojištění sjednané pro líbánky v zahraničí včetně stornování zájezdu. Pojištění domácnosti zase může pokrýt situaci, když zloději ukradnou při vloupání snubní prsteny.
Pojištění odpovědnosti se může hodit pro případ, že by snoubenci způsobili škodu například na vybavení místa, kde se veselka koná. „V případě, že by škodu způsobili pod vlivem alkoholu, ale pojišťovny plnění nevyplatí,“ upozornil Dušan Šídlo ze společnosti Broker Trust.
Pokud by se vám stalo, že byste poškodili vypůjčené svatební šaty, spoléhat se na vlastní pojištění odpovědnosti se vám ale může vymstít. „Pojišťovny ve smluvních podmínkách uvádějí, že se pojištění odpovědnosti nevztahuje na poškození či zničení vypůjčených nebo převzatých věcí pojištěncem. Na šaty z půjčovny by se tak pojištění odpovědnosti nevztahovalo,” upřesnil Šídlo.
„V případě, že by šaty poškodil někdo jiný – například je omylem polil vínem – je možnost, že by se škoda platila z jeho pojistky na škodu způsobenou třetím osobám,” dodal.
Na kolik vyjde typická svatba pro 50 svatebčanů
Položka
Cena (v Kč)
Pronájem prostor včetně květinové výzdoby
a poplatku za svatbu 20 tisíc
Hostina 50 tisíc
Cukroví, dorty, výslužka pro svatebčany 15 tisíc
Svatební kytice 3 tisíce
Kadeřník/vizážista 7 tisíc
Šaty pro nevěstu a ženicha 40 tisíc
Prstýnky 30 tisíc
Svatební tiskoviny (svatební oznámení,
jmenovky, menu) 5 tisíc
Fotograf 20 tisíc
Rezerva 10 tisíc
Celkem 200 tisíc
Zdroj: GE Money Bank a PragueWeddings.com
Zdroj: http://www.novinky.cz/finance/373762-cesi-na-svatbach-nesetri-klidne-se-i-zadluzi.html